1 marca 2013

Imię Pańskie

Dla kogoś, kto poznał Jezusa oczywista jest cześć dla Jego Imienia. Fakt, że człowiek chce chwalić swojego Pana, Boga, Stwórcę i Zbawiciela jest jednak w tym świecie czymś dziwnym. Człowiek jest raczej skłonny chwalić się z powodu tego, co dokonał. Ewentualnie słysząc, że przecież niczego nie dokonałby bez Boga, argumentuje szybko, że oczywiście, ale to Bóg dał mu tyle sił i przemyślności, żeby mógł sam sobie radzić.
W listach apostolskich niezliczoną ilość razy przewija się oddawanie chwały Bogu i Jezusowi Chrystusowi, wywyższanie Go, dziękczynienie za łaskę. Dla wyłącznie religijnego człowieka to słowa wręcz puste i budzące nawet lekkie zniecierpliwienie. „Przecież wszystko to wiemy, to ile razy można to samo…” Od wschodu słońca aż do zachodu niech imię Pańskie będzie pochwalone. (Psalm 113:3)
Job chwalił Boga w okolicznościach, w których prawdopodobnie większości z nas trudno byłoby myśleć akurat o tym - i rzekł: Nagi wyszedłem z łona matki mojej i nagi stąd odejdę. Pan dał, Pan wziął, niech będzie imię Pańskie błogosławione. (Księga Joba 1:21)
Cechą charakterystyczną pierwszych chrześcijan było najwyraźniej nieustanne wychwalanie Pana, skoro apostoł Paweł w liście do zboru w Koryncie pisał: zborowi Bożemu, który jest w Koryncie, poświęconym w Chrystusie Jezusie, powołanym świętym, wraz ze wszystkimi, którzy wzywają imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa na każdym miejscu (1 list apostoła Pawła do Koryntian 1:2)
A czy ja chwalę mojego Stwórcę, czy postępuję tak, jak wzywał Paweł i jak to w oczywisty sposób wynika z tego, że zamieszkał we mnie Duch Święty? Czy robię to tylko wtedy, gdy mam akurat chwilę wolnego czasu, gdy mogę sobie pozwolić na taki „luksus”, ignorując jakby fakt, że w Nowym Testamencie czytam wiele wezwań do nieustannej modlitwy i poświadczenia o tym, że taka była też postawa wierzących?
Często mamy czas na wszystko (zwłaszcza „dla siebie”), tylko nie dla naszego Pana, Stwórcy i Zbawiciela. Dlaczego? Odpowiedzią może być niestety fakt, że wcale tak naprawdę nie przypisujemy Mu powyższych atrybutów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz